Nesnelerin İnterneti

Edge Computing

Edge Computing ‘in Düşük Gecikme Süreleri ve Yüksek Bant Genişliği ile
Yüksek Performansı Bilgi İşlem Alt Yapıları Oluşturun

IoT teknolojisinin gelişimi ile günümüzde kullanım yaygınlığı artan bir bilgi işlem altyapısı olan edge computing, merkezi olmayan dağıtılmış bir bilgi işlem alt yapısını ifade etmektedir . Bilgi işlem kabiliyetini , ihtiyaç duyan kullanıcı veya nesnelere yakınlaştırmak için tasarlanmış olan edge computing, bulut bilişimin aksine, veri hesaplama, analiz ve depolama işlemlerini, verilerin toplandığı cihaza yaklaştırır ve bilgileri buluta geri taşıma ihtiyacını ortadan kaldırır. 

techasaY edge computing hizmeti ile şirketlerin ihtiyaç duyduğu veri güvenliği, istenmeyen gecikme süreleri ve bulut bilişimin yeterli gelmediği ihtiyaç durumlarını edge computing ile kolaylaştırılmaktadır.   

Edge computing (sınır bilişim) ile bulut tabanlı uygulamalarda yaşanan gecikmelerin önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Kritik uygulamaların gerektirdiği yanıt süreleri, bulut tabanlı uygulamalarda yeterli olamamaktadır. 

IoT uygulamalarının ihtiyaç duyduğu düşük gecikme süresi, yüksek bant genişliği ve güvenilir performans kriterleri edge bilişim kullanılarak sağlanabilmektedir. Bazı IoT uygulamaları ile yüksek veri hacmi oluşturma ve bu verileri buluta göndermek oldukça maliyetli olabilmektedir. Edge bilişim ise bant genişliği yüksek verilerin yerel işleme yöntemi ile daha pratik ve güvenli şekilde işlenmesini sağlayarak olası yüksek maliyetleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Edge computing kullanımında öne çıkan faktörlerinden biri de gecikme süreleridir. Bazı kritik uygulamalar bulut bilişime veri aktarımı sırasında oluşacak gecikmeleri tolere edebilecek esnekliğe sahip olmamaktadır.

Özellikle güvenlik ya da sağlık alanındaki uygulamalarda, olası gecikmelerin önüne geçmek için edge computing tercih edilmektedir. Edge computing bazı durumlarda yasal gerekliliklere uyum sağlamak için özellikle uluslararası şirketler için oldukça önemlidir. Kişisel verilerin depolanma ve aktarımı ile ilgili süreçler özellikle Avrupa ülkelerinden GDPR ile güvence altına alınmakta ve sıkı bir denetime tabi tutulmaktadır. Edge computing, veri depolama ve aktarım süreçlerinde, kişisel verilerin yerelleştirilmiş bir merkezde tutulmasını sağlamaktadır. 

Edge Computing Şirketinize Nasıl Fayda Sağlar

  • Düşük gecikme süresi sağlar. 

  • Yüksek bant genişliği sağlar.

  • Veri hacmi kaynaklı tıkanıklıkların azaltılmasını sağlar.

  • Bulut ve veri merkezi ağlarına göre edge computing daha az maliyet oluşturur.

  • Bilgi ve operasyonel arasındaki bağlantı noktasıdır.  Uyumlu sistem ve teknolojileri kolaylıkla birbirine entegre edebilmeyi sağlar. 

  • Edge computing gelişmiş bir esnekliğe sahiptir. Sürekli yükseltmeler ile yenilik akışı sağlar. 

  • Yerelleştirilmiş veri işleme özelliği ile bulut bilişime göre daha güvenlidir.